Symbian pochádza z EPOC32 , operačného systému vytvoreného spoločnosťou Psion v deväťdesiatych rokoch minulého storočia. V júni 1998 sa spoločnosť Psion Software stala významným spoločným podnikom spoločnosti Psion a výrobcami telefónov Ericsson , Motorola a Nokia. Potom boli pre Symbian vytvorené rôzne softvérové ​​platformy podporované rôznymi skupinami výrobcov mobilných telefónov. Zahŕňajú S60 ( Nokia , Samsung a LG ), UIQ ( Sony Ericsson a Motorola ) a MOAP (S) (japonské iba ako Fujitsu , Sharp atď.).

Bez veľkej konkurencie v operačnom systéme smartphone ( Palm OS a Windows Mobile boli pomerne malé hráči), Symbian dosiahol v roku 2006 až 67% celosvetového podielu na trhu smartphonov.

Napriek svojmu veľkému podielu na trhu sa Symbian v rôznych štádiách ťažko vyvíjal: Za prvé (približne od začiatku do polovice roku 2000) kvôli zložitosti vtedy len nativných programovacích jazykov OPL a Symbian C ++ a samotného OS; potom tvrdohlavá vývojárska byrokracia spolu s vysokými cenami rôznych IDE a SDK , ktoré boli pre nezávislých alebo veľmi malých vývojárov zakázané; a potom následná roztrieštenosť, ktorá bola čiastočne spôsobená bojom medzi výrobcami a vnútri výrobcov, z ktorých každý mal aj svoje vlastné IDE a SDK. Všetci títo odradiť vývojári tretej strany a spôsobili, že natívny ekosystém aplikácií pre Symbian sa nevyvíjal do škály, ktorá sa neskôr dosiahla App Store spoločnosti Apple alebo Android Google Play.

 

Na druhej strane iPhone OS (premenovaný na iOS v roku 2010) a Android mali pomerne jednoduchší dizajn, poskytovali jednoduchšiu a oveľa viac centralizovanú infraštruktúru na vytváranie a získavanie aplikácií tretích strán, ponúkali určité vývojárske nástroje a programovacie jazyky so zvládnuteľnou úrovňou zložitosti a ako je multitasking a grafika s cieľom uspokojiť budúce požiadavky spotrebiteľov.

 

Aj keď bolo ťažké programovať systém Symbian, tento problém by sa mohol vyriešiť vytvorením Java Mobile Edition aplikácií, zdanlivo pod sloganom „napíšte raz, bežte kdekoľvek“. Nie je to vždy kvôli fragmentácii kvôli rozdielnym rozmerom obrazovky zariadenia a rozdielom v úrovniach podpory Java ME na rôznych zariadeniach.

 

V júni 2008 Nokia oznámila akvizíciu spoločnosti Symbian Ltd. a vznikla nová nezávislá nezisková organizácia s názvom Symbian Foundation . Symbian OS a jej pridružené užívateľské rozhrania S60 , UIQ a MOAP (S) prispeli svojimi majiteľmi Nokia , NTT DoCoMo , Sony Ericsson a Symbian Ltd. nadácie s cieľom vytvoriť platformu Symbian ako bezplatnú, otvorenú zdrojový softvér pod OSI – a FSF – schválená verejná licencia Eclipse (EPL) . Platforma bola určená ako nástupca Symbian OS po oficiálnom uvedení Symbian Foundation v apríli 2009. Platforma Symbian bola oficiálne sprístupnená ako open source kód vo februári 2010.

 

Spoločnosť Nokia sa stala najväčším prispievateľom k kódu spoločnosti Symbian, pretože disponovala vývojovými zdrojmi pre jadro operačného systému Symbian a používateľské rozhranie. Odvtedy si Nokia udržalo svoje vlastné úložisko kódov pre vývoj platformy a pravidelne uvoľňovalo svoj vývoj do verejného úložiska. Spoločnosť Symbian mala byť vyvinutá spoločenstvom pod vedením Nadácie Symbian , ktorá bola prvýkrát oznámená v júni 2008 a ktorá bola oficiálne spustená v apríli 2009. Jeho cieľom bolo zverejniť zdrojový kód pre celú platformu Symbian pod OSI – a FSF- schválená Eclipse Public License (EPL) . Kód bol uverejnený v rámci EPL dňa 4. februára 2010; Symbian Foundation uviedla, že táto udalosť je najväčšou kódovou bázou presunutou do histórie otvoreného zdroja.

 

Niektoré dôležité komponenty v systéme Symbian OS však boli licencované od tretích strán, čo zabránilo nadácii okamžite publikovať celý zdroj pod EPL; namiesto toho bola veľa zdroja uverejnená pod reštriktívnejšou licenciou pre Symbian Foundation (SFL) a prístup k úplnému zdrojovému kódu bol obmedzený iba na členské spoločnosti, hoci členstvo bolo otvorené pre akúkoľvek organizáciu. [28] Tiež open-source Qt rámec bol zavedený do Symbian v roku 2010, ako primárna cesta k upgradu na MeeGo , ktorý mal byť ďalším mobilným operačným systémom na nahradenie a nahradenie Symbian na špičkových zariadeniach; Qt bol svojou povahou voľný a veľmi vhodný na rozvoj. Na platforme sa nasadilo niekoľko ďalších rámcov, medzi nimi aj štandardné C / C ++, Python, Ruby a Flash Lite. IDE a SDK boli vyvinuté a následne vydané zadarmo a vývoj aplikácií pre Symbian bol zdvihnutý.

 

V novembri 2010 oznámila spoločnosť Symbian Foundation, že z dôvodu zmien v globálnych ekonomických a trhovıch podmienkach (a tiež nedostatku podpory od členov ako Samsung a Sony Ericsson ) by prechod na organizáciu s licenciou. Nokia oznámila, že prevezme správu platformy Symbian. Symbian Foundation zostane držiteľom ochrannej známky a licenčným subjektom a bude mať iba nevýkonných riaditeľov.

Symbian_OS_logo

S podielom na trhu, ktorý klesol z 39% v Q32010 na 31% v Q42010 Symbian stratil rýchlo iOS a Android rýchlo, zatiaľ v Q42010 zaostal za Androidom. Stephen Elop bol vymenovaný za generálneho riaditeľa spoločnosti Nokia v septembri 2010 a 11. februára 2011 oznámil partnerstvo so spoločnosťou Microsoft , vďaka ktorému spoločnosť Nokia prijíma Windows Phone ako svoju primárnu platformu pre smartfóny a Symbian by sa postupne vyradila , spolu s MeeGo. V dôsledku toho sa podiel na trhu Symbian znížil a vývojári aplikácií pre Symbian rýchlo klesli. Výskum v júni 2011 ukázal, že viac ako 39% vývojárov mobilných zariadení používajúcich Symbian v čase publikovania plánovalo opustiť platformu.

Do 5. apríla 2011 spoločnosť Nokia prestala otvorene poskytovať ľubovoľnú časť softvéru Symbian a znížila svoju spoluprácu na malú skupinu predvolených partnerov v Japonsku. Zdrojový kód vydaný v rámci EPL zostáva k dispozícii v repozitároch tretej strany.

 

Dňa 22. júna 2011 spoločnosť Nokia uzavrela s Accenture dohodu o outsourcingovom programe. Spoločnosť Accenture bude spoločnosti Nokia poskytovať služby vývoja a podpory softvéru založené na Symbian v roku 2016; približne 2800 zamestnancov spoločnosti Nokia sa stalo zamestnancom spoločnosti Accenture od októbra 2011. Prevod bol ukončený 30. septembra 2011.

 

Spoločnosť Nokia ukončila svoju podporu vývoja a údržby softvéru pre systém Symbian s účinnosťou od 1. januára 2014, a potom odmietla uverejňovať nové alebo zmenené aplikácie alebo obsah aplikácie Symbian v obchode Nokia a ukončiť program „Symbian Signed“ pre certifikáciu softvéru.