Symbian bol mobilný operačný systém (OS) a počítačová platforma určená pre smartphony. Symbian bol pôvodne vyvinutý ako operačný systém s uzavretým zdrojom pre PDA v roku 1998 od Symbian Ltd. Symbian OS bol potomkom EPIC Psionu a beží výhradne na procesoroch ARM , aj keď existoval nevydávaný x86 port. Symbian bol používaný mnohými významnými značkami mobilných telefónov, ako sú Samsung , Motorola , Sony Ericsson a predovšetkým spoločnosť Nokia . To bolo tiež prevládajúce v Japonsku značiek vrátane Fujitsu , Sharp a Mitsubishi .

Ako priekopník, ktorý založil odvetvie inteligentných telefónov, bol najobľúbenejším operačným systémom smartphone v celosvetovom priemere do konca roka 2010 – v čase, keď boli používané chytré telefóny v obmedzenej miere, keď ich Android prekonal, keďže spoločnosť Google a jej partneri dosiahli širokú škálu prijatie.

Symbian OS bol v podstate shell systém a vyžadoval ďalšie užívateľské rozhranie (ako middleware ) na vytvorenie kompletného operačného systému. Symbian OS sa stala významným prvkom platformy S60 (predtým Series 60) postavenej spoločnosťou Nokia, ktorá bola prvýkrát vydaná v roku 2002 a napájala väčšinu smartfónov Nokia. Symbian OS sa nakoniec stal najpoužívanejším inteligentným mobilným operačným systémom, hoci nie je tak populárny v Severnej Amerike. UIQ bolo ďalším používateľským rozhraním pre Symbian, ktoré používali väčšinou Motorola a Sony Ericsson, zatiaľ čo v Japonsku bola platforma MOAP (S) vytvorená operátorom NTT DoCoMo . Aplikácie týchto rozhraní neboli navzájom kompatibilné napriek tomu, že boli postavené na Symbian OS. Spoločnosť Nokia sa stala majoritným akcionárom spoločnosti Symbian Ltd. v roku 2004 a kúpila si celý podiel v roku 2008. Nenáročná Symbian Foundation bola vytvorená tak, aby získala bezodplatnú nástupcu Symbian OS – snažiaca sa o zjednotenie platformy, S60 sa stala uprednostňované používateľské rozhranie nadácie a UIQ sa zastavili, ale spoločnosť MOAP pokračovala na japonskom trhu. Symbian ^ 2 (alebo S60 5. vydanie) bol vytvorený ako výsledok v roku 2009. Symbian ^ 2 (založený na MOAP) využil dopravca NTT DoCoMo, jeden z členov nadácie, pre japonský trh. Symbian ^ 3 bol vydaný v roku 2010 ako nástupca S60 5. vydania, kedy sa stal úplne otvoreným zdrojom . Symbian ^ 3 dostala aktualizácie Anny a Belle v roku 2011.

 

Symbian Foundation sa na konci roka 2010 rozpadla a spoločnosť Nokia prevzala kontrolu nad vývojom OS. Vo februári 2011 spoločnosť Nokia, ktorá je v súčasnosti jedinou spoločnosťou, ktorá naďalej podporuje Symbian mimo Japonska, oznámila, že bude používať Windows Phone 7 ako svoju primárnu smartphone platformu, zatiaľ čo Symbian by sa postupne zhoršoval. O dva mesiace neskôr spoločnosť Nokia presunula operačný systém do uzavretých licencií, pričom spolupracovala iba s japonskými výrobcami originálnych zariadení a neskôr vyvinula vývoj aplikácií Symbian pre spoločnosť Accenture . Aj napriek tomu, že do roku 2016 bola sľúbená podpora vrátane dvoch hlavných plánovaných aktualizácií, do roku 2012 spoločnosť Nokia väčšinou opustila vývoj a väčšina vývojárov Symbian už opustila spoločnosť Accenture av januári 2014 spoločnosť Nokia prestala akceptovať nový alebo zmenený softvér Symbian od vývojárov. Nokia 808 PureView v roku 2012 bol oficiálnym posledným smartphonom Symbian od spoločnosti Nokia. NTT DoCoMo pokračoval v uvoľňovaní zariadení OPP (S) (Operator Pack Symbian, nástupca MOAP) v Japonsku, ktoré naďalej fungujú ako middleware na Symbian. Medzi telefóny, ktoré túto technológiu prevádzkujú, patrí F-07F ( ja ) od Fujitsu a SH-07F ( ja ) od spoločnosti Sharp v roku 2014.